Встановлюючи пам'ятник із граніту, кожен розраховує на термін його служби щонайменше 50 років. Але іноді трапляється так, що пам'ятник потрібно додатково зміцнювати, тому що за роки він міг похилитися.
Добре, якщо ви пам'ятаєте компанію, яка робила установку і термін гарантії ще не закінчився - тоді ви можете звернутися за допомогою і вам все виправлять і відновлять.
Гірше, якщо це було так давно, що хтось встановлював, вже й не згадаєш. У такому разі буде потрібно або звернення до іншої фірми, або самостійне усунення проблеми.
Якщо ви тільки плануєте встановлення пам'ятника, то не зайвим буде ознайомитися з основними нескладними правилами встановлення, щоб відстежити правильність процесу.
Особливо це стосується випадків, коли установкою займаються найняті робітники, які не належать до фірм.
Процес установки загалом має виглядати наступним чином.
- Для початку роблять вирівнювання ґрунту.
- Наступний етап - заливання та застигання фундаменту.
- Якщо ґрунт після заливання просів - підсипають землю чи пісок.
- Виробляють установку тумби (підставки) та стели, герметично замазують шви, використовуючи якісну суміш (горцівка).
- Зміцнюють конструкцію залізобетонними балками та квітником.
Для подвійних гранітних пам'ятників з однією загальною стелою потрібно більш міцне зміцнення - масивніша підставка з товстим шаром бетону. Якщо стели дві чи більше, то всі деталі повинні бути з'єднані між собою за допомогою цементного розчину до утворення неруйнівної конструкції. Такі роботи не проводяться вручну, а лише з використанням спеціальної техніки, оскільки всі елементи з граніту мають велику вагу.
Для того, щоб зберегти пам'ятник у первісному вигляді та уникнути деформацій, слід правильно доглядати його. Гранітні пам'ятники дуже стійкі до погодних умов, але прослужать ще довше, якщо очищати їх поверхню нейтральними миючими засобами і не використовувати абразивні склади та жорсткі щітки.