Символіка у пам'ятниках

Використання Символу при створенні надгробних монументів дозволяє передати широкий пласт значень, які так чи інакше асоціюються з померлою людиною. Слід зазначити, що використання символіки відрізняється від простої передачі відомостей у формі тексту незрівнянно більшою смисловою насиченістю. Сприйняття того чи іншого символу є процесом суто індивідуальним, навіть не дивлячись на усталені правила їх трактування. Існує величезна кількість історично сформованих похоронних надгробних символів різного характеру – етнічних, професійних, що вказують на соціальний стан, вік, певні особисті якості, епоху, але в першу чергу – релігійних.

 

Далі наводиться приблизний список найпоширеніших символів, що використовуються при створенні надгробних монументів. Символи об'єднані групи за характером використовуваних елементів. Наприкінці наводиться список цитат латиною, що найчастіше використовуються при створенні католицьких надгробків

 

29Геометричний символізм.

 

Хрест (розп'яття) є символом різних напрямів християнства, що уособлює жертву Христа, воскресіння і власне віру.

 

Існує чимало різних форм християнського хреста:

 

Латинський хрест («Божий знак») – один із найстаріших символів Християнства, а також одна з найпростіших і найпоширеніших форм (треба сказати, що він лише виграє за рахунок лаконічності дизайну). >

 

Голгофський (трьохступінчастий) хрест – латинський хрест, встановлений на трьох щаблях, що символізують віру, надію та любов (або милосердя). У католицькій культурі дуже поширена традиція прикраси Латинського Голгофського хреста вінком із троянд або лілій. Сам собою рожевий вінок символізує винагороджену чесноту і красу, вінок з лілій — чистоту і непорочність, фронтальний вінок може також символізувати Вічність, створюючи разом з Латинським хрестом форму Кельтського.

 

Кельтський (ірландський) хрест – це хрест, укладений у коло, що втілює Вічність або Вічне Життя. З цією формою хреста пов'язана легенда про Св. Патрика, який накреслив хрест у колі на священному камені Богині Місяця і благословив його.

Східний хрест – відноситься до Ортодоксальної (Православної) церкви та прийнятий у Росії та Греції. Цей хрест має дві додаткові деталі зверху та знизу:

зверху – дошка з написом «Ісус Христос – цар юдеїв», знизу поперечина, якою стосувалися стопи розп'ятого Христа.

 

Готичний хрест («Fleuree») – всі чотири сторони цього хреста розширюються подібно до пелюсток, символізує дорослого, зрілого християнина.

 

Хрест – трилисник («Botonee») – три сторони цього хреста закінчуються модифікованим зображенням трилисника, що символізує Трійцю (зустрічається на православних цвинтарях).

 

Грецький хрест – усі чотири сторони цього хреста мають рівну довжину. Ця форма хреста відсилає нас у прехристиянську епоху, коли чотири рівні сторони його символізували чотири стихії — землю, повітря, вогонь і воду.

 

Іонічний хрест – формою подібний до Кельтського хреста, але сторони його розширюються подібно до готичного. Існує ще як мінімум три більш своєрідні форми хреста, що зустрічаються на надгробках.

 

Андріївський хрест – хрест у формі «X» За легендою, Св. Андрій не міг дозволити, щоб його розіп'яли на хресті, подібному до хреста Ісуса, тому просив мучителів про розп'яття на хресті цієї форми.< /p>

 

Єгипетський/Коптський хрест – Анк, символ Вічного Життя, що дійсно зустрічається і на католицьких надгробках.

 

Тевтонський/Мальтійський хрест – виглядає як рівносторонній Готичний хрест. На московському Введенському цвинтарі представлені практично всі перелічені форми хрестів, часто не тільки в чистому вигляді, але й з дуже цікавими та ефектними варіаціями.

 

 7Зірка Давида – загальноприйнятий символ Юдаїзму, шестикутна зірка, утворена з двох трикутників, уособлює божественний захист. Найдавніший символ, що використовувався в Греції та деяких державах Малої Азії. У Середні віки використовувався також алхіміками як символ вогню та води. Зірка Давида набула широкого поширення як символ Іудаїзму лише на початку XX століття з легкої руки єврейського активіста Теодора Хертцеля (Theodore Hertzel).

 

Квадрат – символізує земне існування. На деяких монументах можна побачити квадрат, перевернутий ромбом, що вказує своїми кутами напрями землі та неба.

 

Коло – дохристиянський символ, чиє первісне значення було сприйнято і християнською релігією. Універсальний символ Вічності та Вічного Життя, що найчастіше зустрічається на надгробках. Найбільш поширена його форма – хрест у колі (Кельтський хрест). Два кола – одне над одним – символізують землю та небо. Три з'єднані між собою кола символізують Трійцю.

 

Піраміда – символ Вічності. Вважалося, що цей символ запобігає впливу на могилу темних сил.

 

Пентаграма – п'ятикутна зірка, намальована одним розчерком пера, що містить рівносторонній п'ятикутник, у Християнстві уособлює п'ять ран Христа. Найдавніший символ, який використовували ще вавилоняни, чиє походження точно невідоме. У дохристиянські часи кельти називали пентаграму «відьомим слідом». У Середні віки її також звали «хрестом гоблінів» та печаткою Соломона (цікавий розкид, крім того, пентаграма символізувала п'ять почуттів). У Середні віки символ активно використовувався алхіміками і дослідниками. Вважається, що пентаграма захищає від впливу темних сил і демонів, як і п'ятикутник. Також використовується представниками Wicca. В юдаїзмі пентаграма символізує п'ять книг Мойсея.

 

Рівносторонній трикутник/ Трилисник/ Трикетра («готична розетка», трикутник із трьох дуг) – християнський символ Святої Трійці. Також може виглядати як трикутник у колі, трикетри у колі, коло у трикутнику. Крім того, трикутник використовується для символу "Всевидючого Ока" (очі в рівносторонньому трикутнику). Всевидюче Око, укладене в трикутник і коло, символізує вічність Святої Трійці.

 

Свастика (Crux Dissimulata) – один із найдавніших і найпоширеніших символів, має кілька способів накреслення. Втілює сонце, вогонь, коло життя та чотири сторони світу. Точне походження символу не встановлено, він був відомий ще в Стародавній Азії, і вважається, що саме звідти перейшов до німецьких племен. Хрест, вписаний у коло, також символізує напрями землі та неба та самовдосконалення людини. У різних культурах має свою специфіку: у буддистських меморіалах символізує доктрину Будди, у Китаї також має дві форми – чоловічу та жіночу (проти годинникової стрілки). Використовувалась римлянами, а також, що всім відомо, була символом нацистської Німеччини...

 

«Об'єктні» символи

 

 8Ангел – цвинтарна «класика», символ духовності. У канонічному християнському сприйнятті ангели – «посланці Господа» охороняють могили, супроводжують душі померлих, моляться за тих, хто потрапив до Чистилища. Двоє з них легко впізнавані – це архангели Михайло та Гавриїл, святі, особливо шановані католицькою церквою: Михайло зазвичай зображується з мечем, Гавриїл – з трубою (знаком Судного дня). Ангели, які зображуються без цих артефактів, здебільшого належать до незліченного сонму ангелів-охоронців, сімейних і, так би мовити, персональних.

 

Арка (або веселка) – перемога Життя над Смертю, або перемога у смерті («смертю смерть поправ...»), шлях на Небо, перехід із життя через смерть у Вічне Життя.< /p>

 

Арфа – символ побожності та надії. Належить до Св. Сесилії, покровительки музикантів.

 

Всевидюче око – «Господь всюдисущий». «Всевидюче око», укладене в трикутник, символізує Трійцю.

 

Голова херувима – уособлення душі.

 

Світильник, що горить – Вічне Полум'я або безсмертна душа людини.

 

Діти – зазвичай символізують тимчасову смерть невинного. Найчастіше це загибель батьків (чи однієї з них), оплакувана дітьми. Зображення дитини, що тримає череп, означає дитячу могилу. Нерідко діти зображуються з гірляндами кольорів – троянд або лілій (обидві квітки символізують непорочність).

 

Драпірування – символ скорботи та жалоби.

 

Жіноча фігура (плакальниця) - канонічний надгробний мотив настільки ж поширений, як і ангели. Немає сенсу пояснювати, що вона уособлює скорботу від втрати близького, нев'янучу любов, смиренність і віру.

 

Захід сонця – згасання життя, смерть.

 

Зірка – символ життя Христа, його п'ять ран. У більш широкому значенні символ духовності, Вічне Світло, що пронизує темряву забуття. П'ятикутна зірка символізує чисту душу, що піднімається в Небо...

 

Кельтський вузол – воскресіння та Вічне Життя.

 

Ключі – символізують духовне знання. У руках ангела чи святого (Св. Петра) означають ключі від Раю

 

Книга – молитовник, біблія, Книга Життя може також символізувати знання або навіть пам'ять. Зазвичай зображується розкритою. Може вказувати на «професійну» приналежність священика.

 

Корона – безсмертя, символ честі та слави. Може зображуватись у руках ангелів.

 

Корона, що вінчає крест – символ верховної влади Господа.

 

Коса – смерть як «урожай Господній», персоніфікація Смерті – Похмурий Косар

 

Крилате колесо є уособленням Святого Духа.

 

Крилата куля – спочатку символ Ра, бога Сонця у єгиптян. У Вікторіанську епоху трансформувався у християнський символ, який уособлює життєдайну силу Господа.

 

Крилатий череп – дуже старий символ, що пізніше перетворився на голову херувима як уособлення душі померлого, що підноситься на Небо.

 

Глечик – традиційний іудаїстський символ: глечик для омивання рук первосвящеників.

 

Лабіринт – життєвий шлях.

 

Менора – іудаїстський символ присутності Бога, свічник із сімома свічками, що символізують сім днів творіння.

 

Обеліск – єгипетська універсальна форма пам'ятника, відроджена у XIX столітті.

 

Пісочний годинник – символізує неминучий перебіг часу, швидкоплинність життя, смерть і Вічність. Пісочний годинник, що лежить на боці, означає, що час для померлого зупинився; пісочний годинник з крилами символізує швидкий політ часу...

 

Полум'я – Вічність.

 

Розірване кільце – втрата одного з членів сім'ї.

 

Зруйнована колона (може бути прикрашена квітковою гірляндою) – життя, яке обірвалося надто рано, втрата глави сім'ї, тлін та занепад.

 

Черепашка – традиція використання черепашок у похоронних ритуалах сягає корінням у сиву, ще доєгипетську давнину. Черепашка – символ родючості та достатку, відродження та мандрівок. Існує старий звичай залишати на цвинтарях дрібні камінці, монетки та черепашки на знак поминання...

 

Світанок, сонце, що піднімається – оновлене, відроджене Життя.

 

Саркофаг, труна – смертність, тлінність всього сущого.

 

Свічка – Життя. Згасла свічка – згасло життя...

 

Свиток – символ життя та часу. Обидва кінці, закручені вгору, показують непізнаність минулого і майбутнього та невизначеність життєвого терміну («Шляхи Господні несповідні»). У руці ангела означає, що життя ним записується. Також може символізувати визнання та пам'ять.

 

Серце – традиційний символ любові, сміливості та розуму, палаюче серце уособлює виняткову релігійність. Серце, укладене у терновий вінець, символізує страждання Христа. Серце, пронизане мечем, символізує Діву Марію в момент, коли вона чує прорікання Симеона про народження Христа («І меч пронизує твою душу...»), і цей символ може уособлювати милосердя. Два з'єднані між собою серця позначають узи шлюбу.

 

Схрещені мечі – смерть у бою.

 

Скульптура Сплячого – сон – це нитка між Життям та Смертю. Спляча дитина уособлює чистоту, природність, невинність.

 

Створення раковини (округла, що нагадує квітку) – символ паломництва, мандрівок, вічного життя, народження та воскресіння. Традиційний символ пуритан, що виник як знак скоєного до гробниці Св. Якова паломництва, коли стулку раковини вішали на шию як кулон.

 

Стріла або фігура зі стрілою – смертність

 

Символ Тао (Інь/Янь) – як не дивно, цей символ єдності протилежностей зустрічається і на християнських надгробках...

 

Труби – символ перемоги та порятунку в Судний день.

 

Урна – символ жалоби, що широко використовується. Спочатку в давні часи урна була вмістилищем праху покійного. Починаючи з середини XIX століття широкого поширення набула символічна надгробна композиція, що є ангелом (або плакальщицею), що схилився над урною з прахом, прикрашеною драпіровкою або квітковою гірляндою.

 

Смолоскип – дублює символ лампи, свічки, світильника: Вічне Життя душі.

 

Згаслий факел – фізична смерть.

 

Херувими (діти-ангели) – зазвичай позначають дитячі могили.

 

Череп (зі схрещеними кістками), танцювальний скелет – «Memento mori» – традиційний символ смерті.

 

Якір (або хрест і якір) – ранньохристиянський символ з часів катакомбної церкви, замаскований символ хреста (кумедно, що в результаті перекинутого). За словами Христа, «надія – якір душі». Часто зображується затиснутим між скелями. Якір з розірваним ланцюгом символізує життя, що перервалося. Може також просто вказувати на професійну приналежність померлого.

 

Протягнуті руки – благання про милосердя.

 

Благословляча рука – благословення тим, хто залишається.

 

Рука, що вказує нагору – символізує надію на милість Господню, підтверджує життя після смерті.

 

Рука, що вказує вниз – символізує раптову смерть.

 

Руки, що тримають ланцюг із розірваною ланкою – символ втрати одного з членів сім'ї.

 

Рука Бога, що висмикує ланку з ланцюга – означає, що Він забирає до себе душу померлого.

 

Руки, що тримають розкриту біблію – символізують християнську віру.

 

Стислі руки – останнє прощання. Єдність та любов навіть після смерті. Цей символ має цікаву деталь: зазвичай права рука тримає ліву, ліва рука – це рука жінки, дружини, часто це можна визначити і по манжету. Стислі руки та серце уособлюють милосердя.

 

Дві руки, що торкаються великими пальцями – це цікавий символ, що означає побажання довгого життя і процвітання, що стосується юдаїзму. Наприкінці служби в ортодоксальних синагогах цей жест є благословенням.

 

Тварини

 

Метелик – душа / коротке життя. Досить рідкісний символ, який найчастіше зустрічається на могилах дітей. Символ воскресіння Христа, три стадії: гусениця – лялечка – метелик уособлюють життя – смерть – воскресіння.

 

Білка, що тримає в лапках горішок – релігійність, духовний пошук

 

Голубка – Святий Дух. Образ білої голубки взятий із епізоду хрещення Господнього в Євангелії від Івана. Голубка, зображена з оливковою гілкою, символізує надію.

 

Дельфін – воскресіння.

 

Дракон – дракон, переможений Св. Георгієм – символ перемоги над гріхом.

 

Змія – змія, що звилася кільцем і кусає себе за хвіст, символізує Вічність.

 

Кіт – материнство.

 

Лев – уособлює силу Бога і вічно захищає могилу та душу померлого від темних сил. Крім того, символізує сміливість, мужність і, як і більшість християнських символів, воскресіння.

 

Кінь – сміливість та щедрість. Крім того, в католицизмі представлені наступні «кінні» святі: Св. Георгій, Св. Мартін, Св. Моріс та Св. Віктор.

 

Жаба – мирські радості та гріхи, з іншого боку може символізувати і воскресіння

 

Олень – віра, духовний пошук / Христос, який переміг Сатану.

 

Орел – символ Св. Петра. Може вказувати на військову кар'єру померлого. Сміливість, доблесть.

 

Павич / Фенікс – символізують воскресіння, безсмертя та духовну красу.

 

Півень – пробудження, воскресіння.

 

Птахи в польоті – символ «крилатої душі», Вічного Життя, що часто використовується на могилах дітей. Традиція зображення душі у вигляді птаха сягає Давньоєгипетської цивілізації. Пізніше крила стали зображати як символ божественної місії.

 

Риба – вказує на віру

 

Собака – своєрідний символ, що означає, що господар заслуговував на кохання

 

Сова – традиційний символ мудрості.

 

Ягня – один із улюблених християнських символів та один із улюблених символів для позначення дитячої могили. Символізує чистоту, невинність та смиренність. Цікаво, що, будучи одним із основних символів християнства, що втілює жертовність Христа, спочатку виник ще в єгипетській міфології...

 

Рослини.

 

 

Вінок, гірлянда – спочатку древній дохристиянський символ перемоги та визнання. Був сприйнятий християнською релігією як символ перемоги через спокуту гріхів, нині один із найпоширеніших меморіальних мотивів.

 

Абстрактне дерево – Древо Життя.

 

Абстрактна квітка – крихкість життя.

 

Акант – божественний сад. Один із найстаріших надгробних мотивів, що нагадує про скелясті землі, де розташовувалися грецькі цвинтарі.

 

Ананаси та інжир – процвітання, Вічне Життя

 

братки — символ смиренності та пам'яті.

 

Глід – надія, радість, символ весни.

 

Дуб – символ Христа, вважається, що його хрест був зроблений із дуба. У пре християнські часи друїди поклонялися дубу як Древу Життя. З іншого боку, як прикраса могили дубове листя та жолуді символізують силу, владу (особливо військову), перемогу.

 

Жимолість – віддана любов і ніжність, щедрість.

 

Кизил – символ Християнства, божественна жертва, воскресіння, тріумф Вічного Життя.

 

Кіпаріс – романська дохристиянська традиція. Гілки кипариса на знак скорботи прикрашали будинок, поки там було тіло померлого, на кипарисові гілки його укладали перед похованням. За однією з версій кипарис символізує надію та пам'ять. Кіпариси були і залишаються обов'язковою частиною середземноморських цвинтарів.

 

Пензель винограду з листям – християнська віра (виноград – один із символів Христа).

 

Крокус – юність.

 

Лавр – символ мирського визнання заслуг та героїзму.

 

Лілія – квітка непорочних дів, символ воскресіння та чистоти. Часто мотив використовується на могилах жінок. Використання лілій під час поховання символізує відновлення непорочності душі у смерті

 

Лютік – добрий характер.

 

Мак – вічний сон, втіха.

 

Мандрагора – рослина, споріднена беладонна, чиє коріння має химерну форму, часто людської фігурки. Існує давнє повір'я, що мандрагора бере життєву силу у померлих і має магічні властивості.

 

Маргаритка – невинність дитини, символ немовляти-Ісуса, юність і чистота помислів.

 

Мірт – подібно до лавра символізує визнання за досягнення, крім того, уособлює Вічне Життя.

 

Мох – гідність.

 

Надламана гілка – перерване життя, смертність.

 

Нарцис – смерть юного, краса, мистецтво, грація.

 

Незабудка – пам'ять.

 

Остроліст – колись люди вірили, що гостроліст захищає могилу від удару блискавки

 

Пальма – римляни прикрашали пальмовими гілками надгробки героїв на знак пам'яті про їхні перемоги у Північній Африці. До 33 року н. пальмові гілки вже використовувалися для вітання будь-якої більш менш популярної фігури. Християни прийняли пальмову гілку як символ перемоги Христа над смертю, що належить до Великодня. У більш широкому розумінні – духовна перемога та вічний світ...

 

Папороть – щирість, скорбота.

 

Пасифлора – віночок – терновий вінець Христа, п'ять тичинок – п'ять ран Христа, десять пелюсток – десять заповідей

 

Плакуча верба – скорбота та жалоба.

 

Плющ – символізує безсмертя, нев'янучу любов, вірність, дружбу та пам'ять (іноді на надгробках зустрічається така форма, як вінок із плюща).

 

Трояда – квітка Діви Марії, «Троянди без шипів». Червона троянда символізує мучеництво, біла троянда – чистоту:

 

Рожевий бутон – дитина до 12 років.

 

Неповний розквіт – підліток.

 

Повний розквіт – смерть віком від 20 до 30 років.

 

Надломлений рожевий бутон – життя, яке обірвалося надто рано.

 

Переплетені рожеві бутони – міцний зв'язок між двома людьми, у тому числі матір'ю та дитиною, які померли одночасно...

 

Рожевий вінок – винагороджена чеснота та краса (виключно поширений мотив, особливо на католицьких цвинтарях).

 

Зламана квітка – перерване життя.

 

Сосна – родючість, вірність, відродження.

 

Зрізаний сніп колосків – колись у селах існував такий звичай – посилати родичам сніп колосків, як знак смерті селянина, тобто якоюсь мірою цей символ є «професійним». Крім того, він широко використовувався для надгробків Вікторіанської епохи: зрізаний сніп колосків із серпом як знак перерваного життя

 

Пшеничні колосся – відродження, родючість, у Християнській традиції – хліб та вино.

 

Зів'яле листя – сум і меланхолія.

 

Кортосполох (тернина) – земна скорбота, терновий вінець Христа.

 

Шовковиця – «Я не переживу тебе...»

 

Деякі латинські фрази та абревіатури, які широко використовуються на католицьких надгробках:

 

ad patres – "Коткам"

 

anno aetatis suae ( A . AS .) – На такому році його/її життя

 

anno Domini ( AD .) – Від Різдва Христового

 

annos vixit (a. v.) – Він/вона жив (так довго)

 

beatae memoriae ( B . M .) – Благословенної пам'яті

 

Dei gratia – Милістю Божою

 

Dei gratias – Дяка Господу

 

Deo , Optimo , Maximo ( DOM .) – Господу, Найкращому, Найбільшому (девіз

 

Бенедиктинського Ордену), інший варіант: Domino , Optimo , Maximo ( DOM .) – Господь, Кращий, Великий

 

Gloria in Excelsis Deo – Слава видатному Господу

 

hie iacet / hie jacet ( H . I .) – Тут спочиває

 

hie iacet sepultus (HIS.) / hie sepultus (H.S.) – Тут похований

 

Iesus Nazarenus , Rex Iudaeorum ( I . N . R . I .) – Ісус Христос, цар юдеїв (напис на верхній табличці Ортодоксального (Православного) хреста (за легендою так надсміялися) і над розп'ятими воинами розп'яли над розп'ятими воинами.

 

in hoc salus (I.H.S.) – У цьому є порятунок – одна з трьох інтерпретацій абревіатури. H. S. на католицьких надгробках.

 

in hoc signo spes mea (I.H.S.) – інший її варіант: У цьому знаку моя надія (мається на увазі хрест Господній) in hoc signos vinces (I.H.S.) – третя інтерпретація : З цим знаком ти переможеш.

 

laus Deo – Хвала Господу

 

memento mori – Пам'ятай про смерть

 

obiit ( ob .) – Він/вона помер

 

requiescat in pace ( RIP .) – Нехай спочиває він/вона зі світом

 

requiescant in pace ( R . I . P .) – Нехай спочивають вони зі світом

 

requiescit in pace ( RIP .) – Він/вона спочиває зі світом

 

Verbi Dei Minister (V.D.M.) – РабБожий